[Recenze] První instalace zámku Aqara N100 v ČR!

[Recenze] První instalace zámku Aqara N100 v ČR!

Letošní black friday nabídl pro fanoušky Homekitu a všeobecně chytrých domácností, zajímavou novinku – chytrý zámek Aqara N100, který je dalším přírůstkem do již bohaté nabídky čínské společnosti Aqara (Xiaomi). Ta má v nabídce již několik zámků podobné konstrukce, nicméně N100 je prvním zámkem, který má nativní podporu homekit, bez nutnosti použití další zařízení – brány. 

Výrobce se vydal jinou cestou než jeho konkurence. Oproti chytrým zámkům, které jsou u nás k dostání, není jen N100 nástavbou původního zámku, nýbrž jej zcela nahrazuje. Tato zásadní konstrukční odlišnost sebou ovšem přináší diametrálně jiný postup instalace. 

Instalace

Nutností je demontovat původní dveřní kování, jak venkovní tak i vnitřní, následně vyjmout ze dveří samotný mechanizmus zámku včetně vložky. Problém může vzniknout u většiny evropských dveří, protože zámky u nás běžně používané jsou o pár milimetrů tenčí než ten od Xiaomi. U dřevěných dveří nebude problém otvor upravit frézou, plastové dveře mají většinou hliníkovou výztuž, na kterou je třeba vzít již rozbrušovačku. To však není jediná úprava. Díky tomu, že venkovní a vnitřní část zámku je výrazně širší jsou otvory pro kliku a vložku zámku posunuty hlouběji do dveří. Tyto otvory je nutno vyvrtat nové a k nim další pro propojovací kabely a šrouby, které celou sestavu drží pohromadě. V neposlední řadě je nezbytné usadit do zárubně dveří dodaný plech s otvory pro západku a zámek. Zde je nutné být obzvláště přesný, jelikož špatně zapadlá západka spouští poplach, který nelze vypnout. 

Instalace do běžných evropských dveří je tak o poznání složitější, než ukazuje výrobce ve svém video návodu.

Pokud se na ní necítíte, určitě se nenechte na zámek nalákat, hořce by jste litovali. Pokud jste manuálně zruční, máte doma potřebné nářadí může být pro vás tato instalace zajímavou výzvou, jen nezapomeňte na to, že původní zámek a kování na dveře již nepoužijete díky množství nových děr. 

Nastavení

Jako první je nezbytné stáhnout si aplikaci Xiaomi Mi Home. Vytvořit si účet, pokud jej nemáte, v nastavení si zvolit region pevninskou Čínu (mainland China), jinak vám aplikace zámek nenajde. Zámek je nutné mít kompletně sestaven a do vnitřní části vložit přibalené baterie. V aplikaci vybereme přidání nového produktu připojeného přes bluetooth. N100 je téměř okamžitě vyhledán a spustí se proces párování, ten je třeba fyzicky potvrdit levým tlačítkem umístěným nad klikou hned po bateriemi. Následně vytvoříte svůj admin kód a je vám vygenerován kód pro finální spojení. Kód z obrazovky vyťukáte na displeji zámku a tím je proces ukončen. Proběhne aktualizace zámku na poslední verzi FW a můžete se pustit do jeho užívání. V aplikaci můžete vytvářet účty uživatelům a každému přiřadit otisky prstů, číselný kód a NFC čip. Zklamáním je fakt, že NFC čtečku mohou používat pouze majitelé Xiaomi zařízení, všechny ostatní přístroje, včetně NFC klíčenek čtečka odmítá.

Dále aplikace nabízí nastavení hlasitosti vestavěného zvonku, alarmu při násilném otevření a časové prodlevy hlášení, kdy například dveře nejsou zcela uzavřeny či akustickou odezvu při používání číselníku.

Používání

Způsob ovládání zámku je pro evropana nezvyklý. Základem je aktivace kliky, která jak uvnitř, tak i venku je v běžném stavu nefunkční, lze ji sice stisknout, ale nic se nestane. Venkovní kliku aktivujete již zmíněným, otiskem, kódem, zařízením Mi s podporou NFC a nebo přes aplikaci. Vnitřní kliku pak stisknutím dětské pojistky přímo na klice. Po této aktivaci stiskem kliky domů se zámek odemkne (pokud byl zamčen) a zasune západku, dveře pak můžete otevřít. Naopak pozvednutím kliky nahoru zůstane západka zasunuta a navíc ještě zamknete, pokud tak již nebylo učiněno. Z vnitřní strany tak lze učinit kdykoliv během držení pojistky, z venku máte jen 5 vteřin po ověření, tento čas bohužel není možné v aplikaci upravit. 

Ovládání přes aplikaci je zdlouhavé, jelikož se vždy musíte k zámku přihlásit. Pokud jste doma, spojení je na přímo, pokud jste mimo domov, potřebujete bluetooth bránu od Xiaomi. Není možné použít Aqara bránu, kterou řada z vás používá pro připojení do homekitu, jelikož tato brána nemá bluetooth. Naopak zase bluetooth brána nepodporuje homekit, takže někteří uživatelé budou mít brány dvě. Rychlost odezvy v aplikaci domácnost je přijatelná jak z vnitřní sítě, tak z venku.

Závěr

Zámek Aqara N100 není určen pro jiný trh než čínský. To, že jej jsem někteří prodejci dováží je v přímém zákazu výrobce. Zámek pravděpodobně nebude pasovat do vašich dveří a budete je muset upravit. Po instalaci toho zámku už nebude moci nikdy použít žádný jiný, při nejlepší jen takový, který je řešen konstrukčně stejně. Integrace do homekitu je velmi strohá, použitelná v podstatě jen na aktivaci kliky, jinak vždy zobrazuje stav zamčeno, oproti tomu Xiaomi Mi Home app rozlišuje zdali jsou dveře otevřeny, zavřeny, zamčeny a to jak jestli zevnitř nebo zvenku. 

Zámek je výrobně zpracován a jeho odezva je rychlá a spolehlivá. Pokud se nebojíte instalace a chcete dveře otevírat primárně pomocí otisku prstu, je N100 správná volba za dobrou cenu. Pokud se nechce pouštět do složitější instalace a prioritou je pro vás ovládání z aplikace, nemá smyl tento typ zámku pořizovat. Uvidíme zdali výrobce připraví i evropskou verzi, jestli bude mít konstrukční rozdíly a za jakou cenu ji nabídne. 

Plusy:

  • cena
  • čtečka otisku prstu a číselník
  • zpracování a použité materiály
  • výdrž až 18 měsíců

Mínusy:

  • NFC jen pro Xiaomi zařízení
  • velmi “ořezaná” integrace do HomeKitu
  • nutnost pořízení BT brány pro vzdálené ovládání mimo HK
  • složitější instalace

, , , ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.