Seriál: HomeBridge #1 – Instalace

Seriál: HomeBridge #1 – Instalace

Tento článek jsme aktualizovali v roce 2020. Přejít na aktuální návod.

Co je to HomeBridge

HomeBridge je OpenSource software, který dokáže emulovat nekompatibilní HomeKit zařízení a udělat z něj HomeKit ready zařízení.

Co to znamená v praxi?

Zakoupili jste si chytrý termostat NEST, který jste nainstalovali a spárovali s telefonem. Bohužel po instalaci jste zjistili, že NEST nepodporuje HomeKit. V takovéto situaci však není vše ztraceno a využijete právě softwaru HomeBridge, který Vám NESTu podporu HomeKitu implementuje.

Jak již uvádíme výše, HomeBridge je software/program. Tento program musí někde běžet na zařízení, které je 24/7 zapnuté. Často se využívá mikropočítač Raspberry Pi.

Raspberry Pi

Raspberry Pi je kompaktní nízkovýkonový počítač běžící na operačním systému Linux/UNIX. Původně byl vyvinut jako pomůcka do škol, avšak díky svému využití se stal natolik oblíbeným, že z něj v dnešní době nadšenci po celém světě staví od robotů po multimediální centra.

Raspberry Pi na kterém poběží HomeBridge
Raspberry Pi na kterém poběží HomeBridge

Startovací sadu pro Raspberry Pi můžete zakoupit na RPishop.cz zde.

Balení obsahuje:

  • Mikropočítač Raspberry Pi model 3B+
  • Napájecí zdroj 3A MicroUSB
  • MicroSDHC 32GB karta Kingston s instalátorem systému NOOBS
  • ZonePi krabička černá

Zapojení Raspberry Pi

Po vybalení Raspberry Pi z krabice připojíme důležité periferie. Připojíme USB klávesnici a myš, vložíme SD kartu do spodního slotu, připojíme monitor pomocí HDMI portu, do Ethernet portu připojíme UTP kabel pro připojení k internetu. Celé Raspberry Pi připojíme k napájení a uvedeme k životu. Pokud vše zafunguje správě, měl by se spustit instalační program NOOBS, který nám pomůže nainstalovat operační systém na bázi linuxu Raspbian.

Instalační program NOOBS

Zvolíme instalaci operačního systému Raspbian a necháme celý proces proběhnout. Po instalaci operačního systému se počítač sám restartuje a a naběhne už přímo do Raspbianu.

Práce v terminálu

Nyní je potřeba nainstalovat potřebné komponenty pro běh HomeBridge. HomeBridge sám o sobě vyžaduje ještě několik souběžně běžících aplikací a prostředí. Jelikož se jedná o pokročilejší úpravy, provádí se vše v takzvaném terminálu – obnova příkazového řádku z Windows.

Terminál spustíte kliknutím na tuto ikonu v horní liště.

Spuštění Terminálu
Spuštění Terminálu

Instalace HomeBridge

Instalace HomeBridge je náročný proces. YouTuber QuickPi však připravil jednoduchý script, který vše potřebné nainstaluje a zařídí za nás.

Instalační příkaz:
curl -sSL goo.gl/Ksdhph | bash
Samotný HomeBridge pak spustíme příkazem:
homebridge

Přidání bridge do aplikace Domácnost

Po spuštění samotného programu se nám pak ukáže klasický HomeKit kód, který pomocí aplikace Domácnost naskenujeme a přidáme.

HomeKit kód pro spárování zařízení
HomeKit kód pro spárování zařízení

V příští kapitole si ukážeme, jak HomeBridge spouštět automaticky při zapnutí Raspberry Pi a nainstalujeme si webové rozhraní pro jednodušší správu.

Seznam kapitol:

  1. Díl – instalace HomeBridge
  2. Díl – automatické spuštění po startu systému

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.