Integrace na n-tou

Integrace na n-tou

Ve světě je hodně platforem, které nějak chtějí řešit integraci všech možných výrobců chytrých domácností. Jednou z nich je náš oblíbený HomeKit, další pak je třeba IFTTT, kterou používá hojně Google a jeho Google Home, dále pak Samsung a jeho SmartThings nebo třeba menší platrforma Stringify. Tyhle platformy si mezi sebou vesměs moc nepovídají, pokud jim nedáme ještě nějakou mezivrstvu. Takovou vrstvou může být třeba i open source projekt homebridge nebo třeba aplikace od Applu s názvem Shortcuts.

Jen pro pořádek, Shortcuts neumí integrovat ostatní platformy do HomeKitu. Je ale schopná na jeden příkaz avolat jak HomeKit scénu, tak i příkazy z jiných platforem.

V tomto článku chci popsat integraci Shortcuts s výše zmíněným IFTTT, proč? Jednoduše protože je to integrační platforma, která je velice oblíbená u různých výrobců. Navíc je její použití velice jednoduché.

Pro ty, co se s ní ještě nesetkali, je to aplikace, kterou lze najít v mobilní podobě v AppStore nebo GooglePlay. Její webovou podobu najdete na adrese IFTTT.com. Je to služba, kdy si vybereme jednu spouštěcí akci z výběru spouštěčů a jednu spuštěnou akci z výběru spustitelných služeb. Těch už je v systému opravdu požehnaně.

Pro naše potřeby si ale zvolíme spouštěcí službu, která má tajemný název Webhooks. Tato služba jednoduše umožní pomocí zavolání url adresy spustit nějakou akci.

Jako spuštěnou akci můžeme zavolat třeba udělání kávy v kávovaru, na kterém je aktivní protokol Home connect.

Proč zrovna tato kombinace? To je jednoduché, předestavte si, že máte doma chytrou domácnost postavenou na HomeKitu a jednoduše Vám jen chybí pro dokonalé ráno nejen rozsvítit tlumenější světla, ale třeba taky začít dělat kávu. HomeKit sám o sobě ještě tuto schopnost u nás nemá. Pomocí tohoto scénáře můžeme ale jedním příkazem světla rozsvítit přes HomeKit scénu a zároveň začít dělat kafe.

Příprava v IFTTT

První co uděláme, je příprava v IFTTT. Otevřeme aplikaci a po registraci si vytvoříme si nový tzv. applet a jako spouštěč zvolíme právě Webhook. Ve službě Webhook zvolíme, jedinou možnost a tou je “Receive web request”, ve které si nadefinujeme vlastní událost, třeba “makeCoffee” a potvrdíme tlačítkem “Create trigger”.

Pak se vrhneme na část akce, která se má spustit, najdeme si službu Home connect, v ní vyplníme naše registrační údaje, které jsme zadali, když jsme kávovar koupili a doplníme další pole jako, který kávovar má kávu udělat, jaký typ velikost atd. Opět potvrdíme a applet uložíme.

Ještě si zjistíme adresu našeho Webhooku. Tu najdeme pod tlačítkem Documentation v přehledu šlužby. Na stránce, která se otevře vidíme adresu, u které když nahradíme “{event}” naším “makeCoffee”, dostaneme naši výslednou adresu.

Tu si někam zapište a tímto jsme na straně IFTTT hotovi.

Dokončení v Shortcuts

Otevřeme si aplikaci Shortcuts a vytvoříme novou “zkratku”, kam přidáme akci pro formátování URL, do které dáme naši adresu z IFTTT a akci, která nám tuto URL zavolá. Nakonec v nastavení dáme název, frázi pro Siri a 2x uložíme.

Tím máme hotovo, můžeme pak do Shortcuts přidat i scénu “Dobré ráno”, změnít frázi na “Good morning” a máme připraveno na ranní vstávání.

, ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.